Ekşi Krema ve Pastırmalı Acılı Yumurta

“Ekşi Krema ve Pastırmalı Acılı Yumurta” farklı bir yumurta tarifi isteyenler için gelsin. Daha önce yine farklı bir yumurta tarifi vermiştik, Füme etli yumurta tarifi gibi yine değişik bir kahvaltılık tarifi veriyoruz. Ekşi krema ve pastırma kırıntıları yumurtanıza inanılma bir lezzet katacak. Hardalı isterseniz kullanmayabilirsiniz. Hazır hardal kullanmak yerine ev yapımı ballı hardalmızı kullanabilirsiniz.

Ekşi krema hazır bulamaz iseniz aşağıdaki tarifimizi uyglayabilirsiniz.

Ekşi Krema ve Pastırmalı Acılı Yumurta

Ekşi Krema nasıl yapılır?

Bir kavanoza 240 g krema ve 2 çorba kaşığı limon suyunu (veya sirkeyi) karıştırın, sonra 60 g süt ekleyin. Kapağı sıkıca takın ve iyice sallayın. Kapağı çıkarın ve temiz bir mutfak kağıdını kavanozun üzerine koyun ve lastik birbantla sabitleyin.
Kurması için bir gece boyunca tezgahta (24 saate kadar) bırakın.
24 saat sonra kıvamlı olmalı. Karıştırın ve bir kavanoz kapağıyla örtün. Buzdolabında 2 hafta kadar saklayabilirsiniz!

Önemli bir nokta; Ev yapımı ekşi kremada yapay koyulaştırıcı olmadığından, ev yapımı ekşi kremanız, alıştığınız ticari markalar kadar koyu olmayabilir. Yemek tariflerine fazlaca malzeme ile karıştığı için farkı çok fazla olmayacaktır.

Malzemeler

12 adet yumurta
1/2 su bardağı tam yağlı ekşi krema
1 – 2 çay kaşığı dijon hardalı
1/2 çay kaşığı koşer tuzu
1/2 çay kaşığı toz sarımsak
3 -4  şerit pastırma
1 1/2 yemek kaşığı doğranmış taze soğan
Kırmızı biber,

Hazırlanışı

Ön hazırlık:

12 yumurtayı kaynayan su buharında, buhar sepetinde 15 dk pişirin ve çi buzlu soğuk uya atın. Yumurtaları 30 dakika boyunca buzlu suyun içinde bekletin.

İçinin hazırlanışı:

Yumurtaları ortadan ikiye dikkatlice bölerek sarılarını çıkarın. Bir çatal kullanarak, sarıları küçük parçalara bölün. Ekşi krema, hardal, tuz ve toz sarımsak ekleyin ve pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın. Dolgunun tadına bakın ve baharatları istediğiniz gibi ayarlayın.

Bir tavayı orta ateşte ısıtın ve pastırmayı istediğiniz gevreklik seviyesine kadar pişirin. (Pastırma şeritlerinde biraz kahverengileşme görene kadar 5-6 dakika) Pastırma kesmek için yeterince soğuduğunda, pastırma şeritlerini küçük parçalar halinde doğrayın veya ufalayın.

Yumurta sarısı dolgusunu sıkma torbasına koyun ve dikkatlice yumurta beyazlarının içine sıkın.

Servis:

Her bir yumurtayı frenk soğanı, kırmızı biber ve pastırması parçaları ile süsleyin. Derhal servis yapın. Acılı yumurtaları servis yapmadan önce birkaç saat boyunca da soğutulabilirsiniz, ancak en iyi sonuç için yapıldığı gün servis edilir.