Altın Süt

Eskiler en büyük zenginlik sağlıklı olmaktır demişler. O halde bizde size zengin olmanın sırrını verelim istedik. Altın süt, sizi besleyen ve dengeleyen sıcak bir içecektir; özellikle kış aylarında soğuk iklimlerde yaşayanlar için harika bir içecek. Kökleri Hindistan’ın en eski şifacısı Ayurveda’dan.

Altın Süt, tatlı, acı,, keskin ve baharatlı tatların bir kombinasyonudur. Bazı yerlerde Zerdeçal Latte veya Zerdeçal Sütü olarak da bilinir, genellikle zerdeçal, zencefil, karabiber ,tarçın ve ballı inek sütü içerir. Bazı versiyonlarda öğütülmüş kakule ve / veya ghee (açık tereyağı) eklenir.

Ayurveda’da, altın süt (veya haldi doo dh) yatmadan önce sıklıkla tüketilen bir toniktir; ılık süt uykunuzu getirir. Ama günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz ve şahsen kahveye alternatif olarak hoşuma gidiyor.

Zerdeçalın, vücudun çeşitli sistemlerini (sindirim, dolaşım, solunum) desteklemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Karabiber ise, karabiber ve zerdeçal bileşenlerin besleyici olarak simbiyotik olma öyküsü vardır – karabiber içindeki bileşiklerin zerdeçalın içindeki bileşiklerin emilimine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

altın süt

Malzemeler

400 ml hindistancevizi sütü
1 ila 2 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil,
1 çay kaşığı zerdeçal
1/4 çay kaşığı tarçın
1 tutam ince deniz tuzu
1 tutam karabiber
1 çay kaşığı vanilya özü
2 çay kaşığı akçaağaç şurubu
Servis için, Tarçın çubukları ve / veya öğütülmüş tarçın veya zerdeçal

Hazırlanışı

  • Hindistancevizi sütünü az miktarda buhar görene kadar, yaklaşık 2 ila 3 dakika ısıtın,
  • Zencefil, zerdeçal, tarçın, deniz tuzu ve karabiberi ekleyin ve birleştirmek için hafifçe çırpın. Vanilya özü ekleyin ve birleştirmek için çırpın. Sütü ocaktan alın, hafifçe soğumasını bekleyin ve akçaağaç şurubu ekleyin.
  • Bir kaşık kullanarak sütü tadın ve gerektiği gibi ayarlayın. Daha fazla baharata mı ihtiyaç duyuyor? Biraz zencefil ekleyin. İsteğinize göre yeterince tatlı değil mi? Biraz daha akçaağaç şurubu ekleyin. Tatlar, sizin için yeterince keski değil mi? Bir tutam tuz ekleyin.
  • Altın sütün tekrar kaynamaya bırakılmasını sağlayın – kabın yanlarında kabarcıklar görülebilir, yüzeyde köpüklü bir hareket görebilirsiniz ve ardından ocağın altını kapatın. Bu adım, akçaağaç şurubu ekledikten ve baharatlarla ilgili herhangi bir ekleme yaptıktan sonra lezzetlerin yeniden birleştirilmesine yardımcı olur.
  • Lifli zencefil parçalarını ince bir elek ile süzün. En sevdiğiniz bardağınıza dökün, biraz daha öğütülmüş zerdeçal ve / veya tarçın serpin.

Daha fazla sağlıklı içecek tarfimizi içecekler bölümümüzden bulabilrisiniz.