Mini Somonlu ve Ricottalı Çanaklar

Ricotta peyniri ve tütsülenmiş somonun aşkı karşınızda! Mini Somonlu ve Ricottalı Çanaklar ‘ın kırmızı biber ile hem tadı hem görüntüsü zenginleştirilmiş bu tarifiyle prtaya çıkaracağınız enfes atıştırmalıkları ister özel günlerinizde içki ile birlikte atıştırmalık olarak isterseniz ana yemek öncesinde ara öğün olarak misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Bu tarifin en önemli iki öğesinden biri konumunda ve İtalya kökenli bir peynir olan ricotta, peynir altı suyundan elde edilen yumuşak kıvamlı bir peynirdir. Yağ ve tuz oranı düşük olduğu için tatlımsı bir tada sahiptir. Yapı ve tat olarak lor peynir veya tatlı lor denilen peynire benzer. Tanecikli bir yapıya sahip olan ricotta, süt kaymağı ile zenginleştirilmiş bir peynirdir.

Ricotta, peynir altı suyunun yanında keçi, inek veya koyun sütü ile de yapılır, fakat süt ile hazırlanan ricotta peyniri daha sert ve yoğun bir kıvama sahiptir. Kaymaksı tadı ve kremamsı kıvamı ile özellikle Kuzey İtaya’da ve Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde tüketilir.

Diğer ana öğe olan somon içinse, tüm balıklar için geçerli olan tazelik kuralı somon balığı için de geçerlidir. Alınan balığın taze olmasına özen göstermek, somon balığının fazlaca olan yararlarından en doğru şekilde fayda görmeyi sağlamaktadır. Bu noktada güvenilir yerlerden alışverişte bulunmak gerekir.

Kokusunun çok keskin olmasına gerek olmayan somon balığının parlak görünümde olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer derisi çok parlak değil veya soluk renkteyse, o balığın taze olmadığı anlaşılmalıdır. Deniz somonu tatlı suda yaşayan somon balıklarına göre daha lezzetlidir.

Farklı somon tariflerimize de göz atabilirsiniz.

somonlu ricottalı çanaklar

Malzemeler

1 çorba kaşığı zeytinyağı
3 parça milföy hamur
240 g taze ricotta peyniri
250 g tütsülenmiş somon
4 yumurta
125 ml krema
1 yemek kaşığı öğütülmüş kırmızı biber, servis için extra
İsteğe bağlı limon yaprakları

Hazırlanışı

1) Fırını önceden 200 ° C ısıtın. 12'li kapasiteli cupcake tepsisini hafifçe yağlayın. Hamurdan 12 x 12 cm'lik yuvarlaklar kesin ve yağladığınız kalıba elinizle hafifçe bastırın.
2) Karıştırma kabınıza ricotta ve somonu bölerek ekleyin.
3) Yumurtayı ve kremayı bir kaba koyun ve iyice çırpın. Yumurta karışımını hamur işlerine doldurun, ricotta ve somonları yumurtalı kremalı karışıma bastırın, karabiber serpin ve 20 dakika kadar pişirin. Üzerine limon yaprakları ve ilave kırmızı biber serpin.

Afiyet olsun