Fırında Kremalı Patates

“Fırında Kremalı Patates” tarifindeki spiral dizimi ile modern bir hava yakalayıp farkınızı hissettirebilirsiniz. Bu dizimde daha önce elmalı gül tart ve sebzeli spiral kiş tarifi vermiştik. Istagramda en çok beğeni alan tarifler arasında olması cesaretlendirip daha sık yapılan fırında kremalı patates tarifini vermeme cesaret verdi.

Hem fırında hem sofranızda sunumda kullancağınız bir tavada yapmanızı öneriyorum. Eğer böyle bir tavanız yok ise yuvarlak herhangi bir fırın kabında da yapabilirsiniz.  Hecha döküm tava  kullanmanız yüksek sıcaklığı hapseder ve böylece yiyeceklerinizin nemi korunur. Hecha döküm tavanın %80 el yapımı olduğunu ve ömür boyu grantili olduğunu da eklemek gerekli…

Malzemeler

1,2 kg patates
3 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Bir tutam hindistan cevizi
1 çorba kaşığı kuru kekik
1 çay kaşığı kurutulmuş mercanköşk
500 ml süt
300 ml krema
200 gr kaşar peyniri

Hazırlanışı

  • Patatesleri iyice yıkayın, kurutun ve sebze dilimleyici ile ince dilimler halinde kesin. Gerekirse dilimleri bir mutfak havlusu ile kurulayın.
  • Sütü krema ile birlikte bir tencereye koyun ve yavaşça kaynatın. Rendelenmiş peyniri porsiyonlar halinde süte ekleyin. Peynir tamamen eriyene kadar karıştırın. Her şey biraz daha kıvam alıncaya kadar her şeyin kaynamaya bırakın. Otları ekleyin, tuz, karabiber ekleyin ve kullanana kadar tencereyi bir kenara koyun.
  • Patates dilimlerini yağ, tuz, karabiber ve biraz hindistan cevizi ile birlikte bir kaseye koyun ve hafifçe karıştırın.
  • Uygun bir tavayı veya bir pişirme kabını bol miktarda tereyağı ile yağlayın ve fırını yaklaşık 180 ° C üst / alt ısıya kadar önceden ısıtın.
  • Önceden rendelenmiş dilimleri dış kenardan içe doğru bir daire içinde düzenleyin. Patatesler bitip kap doluncaya kadar devam edin.
  • Patateslern üst yüzeyini biraz arıtılmış tereyağı veya yağ ile fırçalayın ve formu önceden pişirmek için yaklaşık 25 dakika fırına koyun.
  • Ön pişirme süresinin sonunda patatesi fırından çıkarın, üzerine süt ve krema karışımlı peyniri eşit olarak dökün ve patatesler altın rengi bir kahverengi olup ve kenarlarda hafif gevrek olana kadar 35-40 dakika daha fırına koyun.
  • Patatesleri fırından çıkarın, biraz soğumaya bırakın ve servis edin.