Deniz Mahsulü Spagetti

İtalyan mutfağı denilince herkesin aklına pizza ve makarna çeşitleri gelir. İşte birbirinden farklı ve lezzetli bu makarnaların çeşitli sunumlar ile önümüze gelenlerinden belki de en başarılısı Deniz Mahsulü Spagetti olabilir. Deniz Mahsulü Spagetti ülkemizde kaliteli ve seçkin müşterilere hizmet eden lokantalarda genelde ya makarna eşliğinde veya risotto ile birlikte sunumu yapılmaktadır. Farklı makarna tarifleri için makarnalar bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

deniz-mahsulü-spagetti

Deniz tarağı nedir?

Kabuklu deniz canlılarından biri olan deniz tarağı, dünyanın en uzun yaşayan canlılarından biri olarak bilinir. Guinness Rekorlar Kitabı’na uzun ömürleriyle giren bu kabuklular, ortalama 150 yıl kadar da yaşayabilirler. Kabukları yuvarlak ve yelpaze biçiminde olan deniz tarağı hayvanının etinin besin değerlerinin yüksekliği her zaman dikkat çeken bir özelliğidir. Kuzey Atlantik ülkeleri başta olmak üzere Kanada, Yeni Zelanda, Singapur, Malezya, Endonezya ve Türkiye’de avlanabilen yaygın bir deniz canlısıdır.

Genelde ocak ve mart ayları arasında avlanan deniz tarakları için diğer aylar yumurtlama dönemi olarak bilinir. Kabuğunun içerisinde yumurtlamasıyla yumurtaları olan deniz canlısının bu dönemde avlanması yasaklanmıştır. Yağ ve şeker oranı düşük olan deniz tarağının protein miktarı yüksek çıkarken oldukça sağlıklı bir deniz ürünü olduğunu da her zaman kanıtlar.

deniz tarağı

Kum midyesi nedir?

Vücut yapısı diğer midyeler de olduğu gibi menteşe biçiminde olup, iki üçgen görünümünde ki kabuklarla birbirine bağlıdır. Grimsi ve beyaz renkli ve yatay çizgileri olan bir kum midyesinin kabuğu açıldığında iç renginin beyaz olduğu görülür. Özellikle akarsuların karıştığı yerlerde, zemini kumlu ve çamurlu ortamlarda 5-30 cm kalınlığında olan kum ve çamurun içinde gömülü bir halde yaşarlar. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ürerler ve dreçlerle balıkçılar tarafından avlanması yapılmaktadır.

Kum midyesi nerelerde bulunur?

Özellikle Karadeniz, Marmara denizi ve Ege denizindeki kumlu zeminlerde 20-25 metre 1-14 kulaç derinliklerde sürüler halinde yaşarlar ve gelişmiş ayakları ile yerlerini sürekli değiştirebilirler ve bulundukları kumlu zemini kazıyarak besin bulmak suretiyle yaşamlarını sürdürebilen ve en büyük düşmanları ise insanlar olan, tatlı su ağızlarında bile yaşayabilen, algler ve çamurlarda ki çok küçük organizmalarla ve planktonlarla beslenen, dekoratif formatlı olan, kabukları kalker ve silis esaslı ve ekonomik açıdan da mükemmel derecede iyi getirisi olan bir deniz canlısıdır.

1800’lü senelerde İtalya’nın kıyılarında çokça avlanan kum midyesi, tıpkı bizde de olduğu gibi hesapsızca ve bilinçsizce avlanma neticesinde bir anda yok olma durumu ile karşı karşıya kalmıştır. Bu sıkıntılı durum karşısında Popülasyonun devamı yönünden ilk kez 1987 yılında kota uygulaması konmuştur.

kum midyesi

Spagetti hakkında

Spaghetti Napoli’de doğmuştur ve bu makarna ilk defa 1842 yılında Antonio Viviani tarafından ipe benzediği için, İtalyanca “spago” kelimesinden yola çıkarak bu şekilde adlandırılmıştır. Orijinal olarak 50 cm uzunluğundadır ancak zaman içinde yer ve süre kısıtlarından dolayı kısaltılarak şimdiki 25 cm uzunluğuna inmiştir.
Uzun makarnalar dünyasının en klasiği Spaghetti, orta kalınlıktadır ve sayısız tarif kombinasyonunun yaratılmasına imkan sağlarlar. En hafif domates bazlı soslardan daha yoğun pestolu soslara kadar tüm tarifler ile uyumludur.

Deniz mahsulü spagetti tarifimizi eminiz ki beğeneceksiniz.

spagetti

Malzemeler

2 çorba kaşığı zeytinyağı

2 diş sarımsak, ezilmiş

Yarım kilo kiraz domates ortadan ikiye kesilmiş

1 çay kaşığı kuru kekik

1 paket spagetti

2,5 çorba kaşığı zeytinyağı

1/4 çay kaşığı tuz

1/4 çay kaşığı biber

8 orta boy soyulmuş karides

6 orta boy deniz tarağı ( temizlenmiş ve bölünmüş olmalı)

8 midye

8 istiridye

1 bahar taze kekik

1 dal taze kekik

1/2 su bardağı beyaz şarap

Hazırlanışı

1) Bir tencere alın ve orta derecede ateşte yağı kızdırın. Yağa sarımsak ilave edip, altın sarısı olana kadar karıştırarak pişmesini sağlayın. Sarımsaklar pişerken, bir kasede bekleyen ikiye ayrılmış domateslerimizi hazır edin. Sarımsak kızarınca domatesleri suları ile birlikte ekleyin. Tuz ve karabiber ve kuru kekik ekleyin.

2) 45 dakika kısık ateşte pişirin, sosun çok kalın olmasını engellemek için su ekleyin. Sos, zengin kırmızı renkte olmalıdır. Tuğla kırmızısına dönerse, çok kalınlaşmış demektir.

3) Makarnayı paket talimatlarına göre pişirin. 1 bardak makarna pişirme suyunu süzmeden önce ayırın.

4) 2 yemek kaşığı zeytinyağını geniş bir tavada ısıtın. Tuz ve karabiber ekleyin. Deniz taraklarını ilave edin; orta derece ateşte, her bir tarafı altın rengi olana kadar iki tarafını da yaklaşık 2-3 dakika pişirin. Kaldırıp bir peçete üzerine kenara koyun.

5) Aynı tavada karidesleri pişirin. Sadece pembeye dönecek kadar, yaklaşık 2 dakika yeterli olacaktır. Yine pişince kenara alın. Tavanın altına yapışan parçaları kazıyarak temizleyin.

6) Taze kekik ve kuru kekik ile birlikte tavaya ayrılmış makarna suyunu ekleyin. Suyu hazırlandıktan sonra kalan 2 çay kaşığı yağ ile kum midyelerini ekleyin ve tavanın üzerini örtün. Kum midyelerini çıkarmadan 2-3 dakika pişirin. Kenara koyun. Aynı işlemi istiridyeler ile tekrarlayın, yaklaşık 4 dakika pişirin. Çıkarın ve bir kenara koyun.

7) Yeni bir tavaya şarap ekleyin ve alkolü yakmak için 2-3 dakika orta ateşte pişirin. (Dikkatli olun parlama yapabilir) Deniz taraklarını tavaya yeniden koyun. Sonra başta hazırladığımız domates sosunu ekleyin. Karidesleri ilave edin ve biraz daha domates sosu ekleyin. Tavaya makarna ilave edip, domates sos ile kaplayın. 2-3 dakika pişirin sonra istiridye ve kum mideyelerini makarnaya ilave edin.

Bir tabağa alarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

deniz-mahsulü-spagetti