Viyana Et Şnitzel

Viyana Et Şnitzel, bilinenin aksine ağız tadımızın dışında bir lezzet. Genellikle Türk mutfağında tavuk ile özdeşleşen şnitzel tariflerinin yanında “Ben de buradayım, bana da yer açın!” dercesine haykıran bir tat et şnitzel. Ben de gerçekten şnitzel repertuvarımızı genişletecek bu tarifin haykırışlarına kayıtsız kalamazdım.

İşte tüm gösterişi ve lezzetiyle, yine bildiğimiz klişeleri yıkacak bir tarifi sizlerle paylaşıyorum. Karşınızda kapılarına dayandığımız eşsiz güzellikteki Viyana şehrinin bir başka meşhur yemeği, Tavuk Şnitzel’in ikiz kardeşi Viyana Et Şnitzel…

viyana et şnitzel

Malzemeler

200g dana antrikot
280g (2 Su Bardağı) un
1 çay kaşığı susam (isteğe bağlı)
4 Adet Yumurta
2 su bardağı galeta unu veya panko
5 dilim kızarmış beyaz ekmek ( iyice ufalanmış şekilde olmalı)
Tuz, Karabiber
Kızartmak için sıvı yağ

viyana et şnitzel

Hazırlanışı

1. Mutfağınızın tezgahına strec film yerleştirin. Streç film üzerine etinizi yerleştirin. Etinizin üzerini streç filmle kapatın, böylece et iki tabaka arasına sıkıştırılır. Antrikotu 1 cm kalınlığından biraz daha küçük olana kadar inceltmek için bir et dövücü kullanın.
2. Tezgaha üç adet sığ kaseler ve büyük bir tabak yerleştirin. İlk kaseye un koyun. İkinci kabın içinde yumurtaları çırpın. Üçüncü kabınızda, iyice karışana kadar ekmek kırıntıları, kırmızı biber, 1/4 çay kaşığı tuz ve susam tohumlarını (isteğe bağlı) karıştırın. Kaplayacağını şnitzellerinizi yerleştireceğiniz boş bir tabak bırakın.
3. Kızartma için yeterince derin bir kızartma kabına yağ dökün. Yağı yavaşça orta ateşte ısıtın. Yağ ısınırken, eti – önce un, sonra yumurta, sonra ekmek kırıntı karışımı ile kaplayın.
4. Şnitzel’i kızartmak için ideal sıcaklık 190 derece civarındadır. Yağ sıcakken, kaplanmış antrikotları her iki tarafı altın kahverengi oluncaya kadar kızartın. Yağınız doğru sıcaklıktaysa, her taraf için yaklaşık 3-4 dakika gerekir. Normal büyüklükteki bir tavada bir seferde ikiden fazla eti kızartmayın, yoksa yağ sıcaklığı düşecek ve şnitzeller yağlanacaktır.
5. Kızarttıktan sonra şnitzelleri bir kağıt havlu üzerine yerleştirin ve fazla yağı emmesini sağlayın.
6. Şnitzelleri tadına bakmak için ilave tuz serpin. Limon dilimleri ve ya patates salatası ile sıcak servis yapın.

Daha fazla ilişkili tarif mi arıyorsunuz?