Sarımsaklı Düğüm Poğaça

“Sarımsaklı Düğüm Poğaça” süper yumuşak, kabarık ve tereyağlı sarımsak ile aroma doludur. Her zaman çorbaların yanında veya akşam yemeklerinde kullnabileceğiniz gibi çay saati tariflerine de ekleyebilirsiniz.

Sarımsaklı Düğüm Poğaça hamuru iki kere kabartılıdığı için biraz önceden tarife başlamak önemli.  Pişmiş hallerini buzlukta saklayabilir ve servis etmeden 10 dk önce ısıtabilirsiniz.

Malzemeler

Hamur:
420 g çok amaçlı un, ayrıca gerekirse fazlası
25 g toz şeker
7 g kuru maya
240 ml ılık su (43-45 ° C)
45 ml zeytinyağı
1 ve 1/4 çay kaşığı tuz

Üzeri çin:
100 g tuzsuz tereyağı
5-6 orta boy sarımsak , ince kıyılmış
2 yemek kaşığı ince doğranmış fesleğen yaprağı
Bir tutam tuz

Hazırlanışı

  • Un, şeker ve mayayı duran bir mikserin kasesine koyun ve birleşene kadar karıştırın. Tuz ilave edin. Hamur kancasını miksere takın, sonra su ve yağı ekleyin ve hamur bir araya gelene kadar düşük hızda karıştırın, 2-3 dakika. Hamur yumuşayana ve kasenin yanlarından çekinceye kadar düşük orta hızda 8 dakika daha karıştırmaya devam edin.
  • Hamuru yağ ile fırçalanmış büyük bir kaseye koyun ve kabarmaya bırakın (yağ hamurun kurumasını önleyecektir). Plastik sargıyla örtün ve ılık bir yerde veya tezgahın üzerinde 1-2 saat veya iki katına çıkana kadar bekletin. Soğuk havalarda kabarmanın daha yavaş olacağını unutmayın.
  • Hamur yükseldiğinde içindeki havayı çıkarmak için hafifçe yumruklayın. Hamuru 15 eşit parçaya bölün (her biri yaklaşık 45 gram ağırlığında) ve her birini yaklaşık 20 cm uzunluğunda bir şeride dönüştürün. Her şeridi yavaşça gerin ve basit bir düğüme bağlayın. Düğümleri, parşömen kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin ve aralarında mümkün olduğunca çok boşluk bırakın. Üzerini örtün ve 45-60 dakika veya tekrar iki katına çıkana kadar dinlenin.
  • Bu arada, fırın rafını orta konuma getirin ve 180 ° C'ye ısıtın.
  • Orta ateşte 1 yemek kaşığı tereyağını küçük bir tavada eritin. İnce doğranmış sarımsak ekleyin ve kokusu çıkıp ve hafifçe renk değiştirinceye kadar 2-3 dakika pişirin. Tereyağının geri kalanını ekleyin, eriyene kadar karıştırın, sonra fesleğen ve tuz ekleyin ve ocağı kapatın.
  • Düğümleri pişirmeden hemen önce, tereyağı sarımsak karışımının yarısı ile fırçalayın. 15 dakika pişirin. Tavayı çıkarın ve kalan tereyağı karışımı ile düğümlerin üzerine tekrar yayın. Altın kahverengi olana kadar 5 dakika daha pişirin. Tavanın tel ızgara üzerinde 5 dakika soğumasını bekleyin.
  • Sıcak veya oda sıcaklığında servis yapın.
  • Düğümleri yapıldığı gün yemek en iyisidir, ancak 2 aya kadar dondurulabilirsiniz.