Panallet

“Panellet”, Azizler günü için hazırlanan ve İspanyol şarabı ile servis edilen Katalonya’dan gelen geleneksel bir tatlıdır. Orijinal tarifinde “Panallet” sadece badem, şeker, yumurta ve çam fıstığı ile hazırlanır. Fakat daha sonra malzemelerin içerisine patates eklenmiştir. Patates tarifin daha nemli ve yumuşak olmasını sağlıyor aslında. Değişik versiyonları olsa da çam fıstığı en yaygın kullanılanıdır.

Malzemeler

3 yumurta
bir küçük limon kabuğu rendesi
300 g kahverengi şeker
100 g patates, pişmiş, soyulmuş ve çatalla ezilmiş
500 g badem unu
350 g ham çam fıstığı veya ince doğranmış badem (veya her ikisinin de 50/50 karışımı)

Hazırlanışı

  • Hamur için büyük bir karıştırma kabında, bir yumurta, limon kabuğu rendesi ve kahverengi şekeri birleştirinceye kadar karıştırın .
  • Patates püresini ekleyin ve tekrar karıştırın. Yavaş yavaş badem unu ekleyin ve hamuru tamamen birleştirilinceye kadar hamuru yoğurun. Bu noktada, hamuru streç filimle kaplayıp kullanıma hazır olana kadar 48 saate kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.
  • Panelletleri yuvarlayın. Badem ezmesi hamurunu, her biri yaklaşık 20 gram toplar olarak yuvarlayın. Küçük kapta iyice çırpılmış yumurta ve ikinci bir kapta çam fıstığı veya badem yerleştirin. Toplar tamamen kaplanıncaya kadar yumurtalı karışıma batırın. Daha sonra hamur topunu fındık /  çam fıstığı kasesine alın ve tüm topun örtülmesi için hafifçe bastırarak kaplayın.
  • Fırını hazırlayın. Fırını 220 ° C'ye ısıtın.
  • Panelletleri parşömen kaplı büyük bir fırın tepsisine yerleştirin. Kalan yumurtayı ve 1 çorba kaşığı suyu küçük bir kapta çırpın. Sonra her bir topu yumurta fırçası ile fırçalayın.
  • 10 dakika boyunca veya panellerin üst kısımları hafifçe altın olana kadar pişirin. (Somunların yanmaması için üzerlerine yakından takip edin.)
  • Sıcakken panelletlerin tadını çıkarın. Ya da kapalı bir kapta oda sıcaklığında 1 haftaya kadar saklayabilir veya 3 aya kadar dondurabilirsiniz.