Pancarlı Dolgulu Yumurta

Sofranızda görebileceğiniz en güzel renkli yumurtalar…
Herkes yumurta boyamayı bilir! Ama hiç kabuksuz yumurta boyadınız mı? Harika bir yöntem ve sadece sansasyonel görünmekle kalmıyor, tadı da damağınıza hizmet ediyor. Yapay renklendirmeye başvurmanıza gerek kalmadan yumurtaların renklendirilebilmesi ise cabası. Baharatlı Yumurtalarımı renklendirmek için pancar kullanabilirsiniz ve sonuç bu doğal renkteki yumurtalar… Harika görünmüyorlar mı?

Yumurtalarınızı yumuşak pembe rengine getirmek için aslında çok az malzemeye ihtiyacınız var. Hazırlamanız gereken birkaç haşlanmış yumurta, taze pancar veya pancar turşuşu. Hızlıca olması için yumurtaları önceden rendelenmiş pancar turşusuna koydum ve üzerlerine biraz pancar suyu döktüm. Gördüğünüz gibi her şey çok ama çok kolay ve kısa sürede yapılıyor.

O zaman tek yapman gereken biraz beklemek! Yumurtaların parlak, güzel renklerine ulaşması için biraz zamana vermeniz gerekir. Benim için 2 gündü. Yumurtalar 2 günden fazla pancar suyunda bırakılırsa sarılarının da renklenme riski var ve bu durumda bu o kadar da güzel olmaz, değil mi!

Yumurtalar yoğun ve parlak bir renge döndükten sonra, pancar suyundan çıkarılır, kurutulur ve ruh halinize göre doldurulur ve süslenir. Pancar dolması yumurtalarım için basit ve aynı derecede hızlı bir doldurmayı seçtim ve ayrıca Baharatlı Yumurtalarımı biraz avokado, yaban turpu ve ilkbaharda yenilebilir menekşelerle süsledim. Her zaman olduğu gibi, yaratıcılığınızı serbest bırakabilirsiniz.

Malzemeler

4 yumurta
1 büyük pancar (rendelenmiş veya dilimlenmiş)
200 ml pancar suyu
2 yemek kaşığı mayonez
tuz
karabiber
2 dilim avokado
4 dilim turp
8 yenilebilir çiçek

Hazırlanışı

  • Yumurtaları katı olacak şekilde kaynatın, soğuk suyla durulayın ve soğuk suda soğumaya bırakın.
  • Yumurtaları dikkatlice soyun ve pancarların bir kısmını temiz bir cam kavanozun dibine yayın.
  • Pancarların üzerine yumurtaları dizin ve dönüşümlü olarak pancar ve yumurta katmanları yaratın.
  • Kavanozu pancar suyunu ile doldurun ve sıkıca kapatın.
  • Yumurtaları ara sıra çevirerek 2 gün buzdolabına bekletin.
  • Yumurtaları pancar suyundan çıkarın, kurutun ve tam ortadan ikiye bölün.
  • Yumurta sarılarını bir çay kaşığı ile sıyırın ve mayonezle birlikte krema kıvamına gelene kadar püre haline getirin. Tatlandırmak için tuz ve karabiber ekleyin.
  • Yumurta sarısı dolgusunu küçük uçlu bir krema torbasına koyun.
  • Yumurta yarımlarını eşit şekilde doldurun.
  • Avakado ve turpu ince dilimleyin ve yenilebilir çiçeklerle birlikte süsleyin.