Izgara Muz Foster

Muz Foster’ın sunumu ilk kez 1951’de New Orleans’taki Brennan’s Restaurant’ta servis edildiği günden bu yana aynı görsel şov eşliğinde yapılır. Siz masanızda otururken masanızın yanına çekilen bir servis arabasıyla gelen şefin tatlınızın üzerine dökeceği köpüren lezzetli sosu hazırlamasını izlemek gerçekten keyif vericidir. Heyecanla beklenen ise, şefin rom ile karamelize sosu yakması ve havaya parlak, dramatik bir alev göndermesiyle oluşan andır. Müşteriler her zaman çılgına döner! Sıcak, Rom şuruplu muzlar alakart olarak servis edilir ve fazladan sos üstünden kaşıkla süzdürülür.

Malzemeler

* 2 sert ham muz, soyulmuş, uzunlamasına kesilmiş, sonra ikiye bölünmüş.
* 2 yemek kaşığı tereyağı, erimiş
* 1/3 su bardağı kahverengi şeker
* 1/4 çay kaşığı tarçın
* Bir tutam hindistancevizi
* Bir tutam tuz
* 1/3 fincan siyah rom
* 1 top vanilyalı dondurma

Hazırlanışı

Muzları ızgara yapmak için;
Izgarayı ve ya tost makinanızı önceden ısıtın veya dökme demir ızgara tavalarını orta-yüksek sıcaklık seviyesine getirin. Eritilmiş tereyağını muz parçaları üzerine fırça yardımıyla sürün. Muzları ızgaraya yerleştirin ve hareket ettirmeyin. 4-6 dakika veya açık kahverengi ızgara izleri oluşana kadar bekleyin. Ters çevirin ve işlemi tekrarlayın.

Muzları dikkatlice ızgaradan çıkarmak için bir spatula kullanın ve bir kenara koyun.

Sosunu yapmak için;
Büyük sote tavasında kahverengi şeker, baharatları, tuz ve kalan erimiş tereyağını birleştirin. Düşük alevde, şeker eriyene kadar sürekli karıştırın. Romu yavaşça ekleyin, sos yeterince sıcaksa, kendi kendine alev alacaktır. Böyle bir durum oluşunca tavayı kendinizden uzağa doğru eğin. Alev sönene kadar pişirmeye devam edin. Muzları ekleyin ve 1-2 dakika kadar pişirin.

Servis yapmak için;
Dondurmayı yassı tabaklara veya kaseye koyun. Tabağa 2 adet muz koyun. Rom sosunu üzerinde gezdirin. Sıcak Sıcak derhal servis yapın.